Ako deti “bezbolestne” adaptovať na školský režim?
Len pred dvomi týždňami začal nový školský rok a žiaci základných aj stredných škôl sa vrátili naspäť do lavíc. Mnohí z nich mali počas letných prázdnin obrátený režim, preto je návrat do reality náročný a prvý mesiac sa zväčša nesie v znamení „nabehnutia na bežný režim“. V tomto článku ponúkame pár efektívnych a overených tipov na „bezbolestnú“ adaptáciu do školského režimu.
Zmena začína kvalitným spánkom
Základným stavebným kameňom je úprava režimu, ktorá spočíva predovšetkým v skoršom vstávaní. Na zvládnutie tohto kroku je dôležité ísť v noci skôr do postele. Práve to však môže byť problematické, keďže veľa mladých ľudí nevie pred spaním utíšiť svoju myseľ a pripraviť telo na spánok. Konkrétny stav ovplyvňujú hlavne mobily, notebooky, počítače a tablety, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou života každého z nás, dokonca aj pred spaním. V dnešnom svete je úplne bežné, že mladí ľudia zaspávajú pri zapnutom filme, seriáli alebo rôznych podcastoch.
Foto: Pixabay.com
Okrem vysokej hlasitosti ovplyvňujúcej telo i myseľ je veľmi negatívnym faktorom predovšetkým modré svetlo sálajúce zo všetkých elektronických zariadení. Vo všeobecnosti sa hovorí, že človek by si mal pred spaním aspoň hodinu odpočinúť od týchto moderných vynálezov, aby sa telo pripravilo na spánok. Realita je však mnohokrát iná, a to predovšetkým pri študentoch. Ako teda bojovať so „zlým“ modrým svetlom? Najľahšie problém vyriešite tým, že si vaše dieťa v mobilných nastaveniach zapne červené svetlo, ktoré je pre mozog o niečo vhodnejšie. Toto opatrenie je relatívne jednoduché, avšak súhlasíme s tvrdením Petra Hupku z portálu TouchIT, ktorý hovorí, že „na konci dňa je preto lepšie prestať používať telefón úplne, namiesto trikov, ako je tento.“ [1]
Foto: Pixabay.com
Ako zabezpečiť, aby vaše dieťa vstávalo na prvé zvonenie budíka?
Každý študent má počas školských dní svoj nemenný čas, kedy mu zvoní budík. Niektorí vstávajú skôr, iní o niečo neskôr. Dôvodom je hlavne to, že každý má iné povinnosti, ale aj inú vzdialenosť do školy. Jednotlivým aspektom a činnostiam je prispôsobený aj budíček, ktorý je dobré príliš nemeniť ani počas víkendov. Dôležité je dodržať tento krok hlavne zo začiatku, teda aspoň prvý mesiac. Neznamená to však, že školák sa musí automaticky po zobudení niečomu venovať aj cez víkend v presne rovnakom čase, no je kľúčové vybudovať opätovný návyk na konkrétny čas.
Foto: Pixabay.com
Opakovanie je matka múdrosti
V najbližších dňoch budú študentov pravdepodobne čakať vstupné testy z jednotlivých predmetov. Aj k tomu je potrebné pristupovať rozvážne a je dôležité, aby si vaše dieťa rozvrhlo svoj čas tak, aby malo dostatok priestoru na zopakovanie učív z každého predmetu. Na povzbudenie a nadobudnutie istého sebavedomia je vhodné prejsť si najskôr menej náročné učivá, respektíve obľúbené témy. Ak dieťa nejakej téme nerozumie a ani vaše vysvetľovanie nepadne na „úrodnú pôdu“, tak určite nezúfajte a zabezpečte mu vhodné doučovanie. V prípade, že vo svojom okolí nemáte žiadnu kompetentnú osobu, tak nás neváhajte kontaktovať a my vášmu školákovi veľmi radi pomôžeme.
[1] HUPKA, P. Používate v smartfóne filter modrého svetla? Možno robíte chybu. In: touchit.sk [online]. 19. 12. 2019 [cit. 2024-08-28]. Dostupné na: https://touchit.sk/pouzivate-v-smartfone-filter-modreho-svetla-mozno-robite-chybu/269241>.
Autorka článku: Baška Gazdíková, lektorka slovenčiny