Ako učiť online vo Freedu

Webinár: Ako učiť online vo Freedu

Milé naše lektorky a lektori, chceme vám, čo najviac pomôcť s online hodinami a podchytiť kvalitu učenia na diaľku. Preto sme pre vás nahrali webinár, kde sa rozprávame o užitočných tipoch a trikoch, ktoré môžete smelo využívať na svojich hodinách.

Priebeh webináru:

 • Na úvod sa predstavíme, aby ste mali prehľad, kto sa venuje organizácii kurzov a dbá na to, aby kurzy prebiehali čo najhladšie. 🙂
 • V prvej časti porozpráva naša riaditeľka Janka o tohtoročných novinkách:
  moje.freedu.sk – info o tom, že sem majú prístup už aj rodičia a čo tam vidia.
  – Edmodo – o užitočnosti tejto vzdelávacej aplikácii
 • V druhej časti Janka priblíži naše základné odporúčania a skúsenosti ako viesť samotnú online hodinu. Vysvetlí aj prečo sme sa rozhodli využívať na učenie na diaľku predovšetkým Skype.
 • Na záver vám lektori Jožo, Dušan a lektorka Miška porozprávajú za seba ako vidia online učenie a aké sú ich skúsenosti.

Webinár sme realizovali v piatok 30.10. 2020 o 10:00 a má 60 minút. Prajeme príjemné sledovanie. 🙂

Webinár - Ako učiť online?

Máš pre nás aj ty odporúčania, otázky, alebo pripomienky? Napíš nám! Budeme rady za každý podnet, ale aj skúsenosť a zážitok z tvojej online hodiny! Ďakujeme.

  Naše odporúčania a skúsenosti

  Z webináru sme vytiahli základné rady, vďaka ktorým bude deti tvoja online hodina baviť a aj sa naučia, to čo ich chceš naučiť. 🙂

  Na začiatku online hodiny:

  1. začni hodinu na čas – niektoré deti sa pripájajú až na presnú hodinu, keď začneš skôr, nechytia sa tí, ktorí prišli na čas
  2. na začiatku každej hodiny spusti nahrávanie. Je to užitočná funkcia. Nahrávka sa automaticky pošle do chatu, keď hodina skončí a bude v chate po dobu 30 dní. Je to super možnosť pozrieť si hodinu zo záznamu pre tých, ktorí sa nemôžu hodiny zúčastniť, alebo nemajú práve dobrý signál. A tiež pre teba, ak by si sa chcel/a spätne pozrieť ako pôsobíš počas hodiny.
  3. urob si prezenčku – zisti, kto je pripojený, kto nie, aby si vedel/a, potom zapísať v lekciách, kto bol a kto nebol prítomný

  Počas online hodín:

  1. oslovuj deti často a po mene, vyzvi deti, aby využívali funkciu hlásiť sa. Ak ma niekto nick, alebo iba Skype ID, tak sa na začiatku hodiny spýtaj na meno, aby si ho/ju vedel/a osloviť.
  2. maj deti stále na kamere, vyzvi ich, aby mali stále zapnuté kamery (keď budeš zdieľať obrazovku, budeš ich stále vidieť, hore na lište)
  3. využívaj zdieľanie obrazovky cez whiteboard, skicar a ďalšie interaktívne nástroje.
  4. tak ako na živých hodinách vo Freedu, aj na tých online, udržuj stále pozornosť detí. Keď vidíš, že už sa viacerí “ošívajú”, pokojne ich nechaj sa postaviť zo stoličky, pokrútiť hlavou, rukami, ponaťahovať sa. Nech ostatným napríklad ukážu svoju obľúbenú knižku, alebo zahrajú obľúbenú pesničku, povedia vtip, atď. Samozrejme, tak aby boli schopné sa po 4-5 minutách opäť vrátiť k učeniu. 🙂
  5. v Skype je tiež možnosť nastaviť pozadie, čo je šikovná funkcia, ale deti sa s tým rady hrajú. Ak vidíš, že niekto si to pozadie mení príliš často, alebo tam má nevhodný obrázok, upozorni ho, že je to rušivé pre ostatných, nech to nerobí.