Online nástroje – AWWAPP

Ahojte lektori a lektorky,

nižšie nájdete návod k aplikácií AWWAPP.com. Veríme, že vám pomôže v online vzdelávaní a lepšej komunikácií s deťmi počas videohovorov. Ďakujeme za spracovanie našej lektorke slovenčiny, Ivane Gajdošovej. 🙂

Ako na to?

AWWAPP je veľmi intuitívna internetová tabuľa. Na tvorbu v nej sa človek nemusí registrovať, ale je to užitočnejšie – môžete si potom ukladať svoje tabule, načítať ich, keď je treba, vkladať rôzne prezentácie či obrázky.


Využitie AWWAPP

Vhodné skôr na výklad než na zadávanie úloh, aj keď odvážnym šťastie praje a fantázii sa medze nekladú.

V čom sa líši od zdieľanej obrazovky? Pri zdieľanej obrazovke žiaci môžu len sledovať, čo robí učiteľ. V AWWAPPe sa môžu do tvorby tabule zapojiť aj žiaci, pri čom vznikajú veľmi vtipné situácie.

Tabuľa je navrhnutá s ohľadom na mobily a tablety, dá sa v nej písať dotykom prsta. Dá sa s ňou však pohrať aj na počítači, ak má človek tablet na kreslenie, prípadne mu to ide (má trpezlivosť) s myškou.

 

ZÁKLADNÉ FUNKCIE

Ľavý stĺpec:

  • šípka: slúži na označovanie a premiestňovanie objektov,
  • druhá ikona je na vrátenie zmien (alebo použijete ctrl+z),
  • paleta: nastavenie farieb,
  • nástroj na písanie: pero, fixa, rovné alebo krivé čiary,
  • guma: častí alebo celkov,
  • obdĺžnik: vytváranie geometrických tvarov na zvýrazňovanie textu,
  • Aa – nastavenia písania textu,
  • Post-it note: poznámkové papieriky, ktoré môžete hádzať kamkoľvek na tabuľu,
  • ikona „+“: Pridávanie obrázkov, PDF súborov či prezentácií,
  • v dolnom ľavom rohu je počet strán, ktorými človek disponuje – pohodlne sa pridávajú kedykoľvek.

 

Keď rozkliknete „AWW board“, vyroluje sa vám zoznam s možnosťami, ktoré sú pomerne jasné.

 

Dôležité je tlačidlo „COLLABORATE“.

Týmto spôsobom môžete preposlať odkaz na tabuľu svojim žiakom a zároveň nastaviť, či budú môcť na tabuľu písať aj oni, alebo či sa budú môcť len pozerať. Toto nastavenie sa dá meniť aj počas hodiny.

Ak prepnete nastavenie na Allow everyone to view, žiaci nebudú mať možnosť prispievať, meniť strany, čokoľvek so súborom robiť. Ak kliknete o sekundu neskôr na Allow everyone to edit, budú môcť priraďovať pojmy, písať odpovede a pod.


NAŠA SKÚSENOSŤ S AWWAPP

Naša lektorka Ivka sa rozhodla používať AWWAPP pri vysvetľovaní slovenčiny. Svoju prezentáciu premenila na PDF súbor a ten nahrala do AWWAPP. Každú stranu nahrala samostatne.

So žiakmi na začiatku hodiny zdieľala odkaz na tabuľu. S pripojením nemal nikto problém. Zo začiatku sa mohli len pozerať a počúvali výklad.

Počas výkladu žiakom dopisovala do prezentácie rôzne príklady, ktoré jej oni diktovali cez Skype, čo sa im veľmi páčilo, pretože sa zapájali do hodiny: