Lektorka Silvia

Lektorka Silvia študuje učiteľstvo matematiky a fyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
Svoj voľný čas sa snaží využiť vždy naplno. Miluje turistiku, prechádzky v prírode a cestovanie. Taktiež rada trávi čas v spoločnosti s dobrými ľuďmi. Okrem iného aj rada číta knihy, chodí na koncerty, či festivaly. Život by sme mali žiť plným dúškom a príliš sa netrápiť. Častokrát sú však mladí ľudia smutní, napríklad aj z toho, že im nejde fyzika či matematika. Preto sa snaží matematiku aj fyziku prezentovať v tom najlepšom svetle a meniť názory typu, že je to hrozné a ťažké.
Vo Freedu vedie individuálne kurzy doučovania,  kurzy prípravy na Testovanie 9, prijímačky na 8-ročné a bilingválne gymnáziá.

Prečo rada učíš?
Rada podávam svoje skúsenosti a vedomosti ďalej. Na učení najviac zbožňujem ten pocit, keď žiak zažije “aha efekt”. Keď pocíti tú radosť, že sa niečo nové naučil. Niečo, čo mu nikdy predtým nešlo. Dodáva mi to pozitívnu energiu a tú sa ja snažím šíriť zase ďalej. Učenie nie je len o podávaní faktov, je to náročný proces, ktorý by mal byť dynamický a nie len jednotvárny.


Učiteľ nemôže existovať bez …
diára. Neviem si predstaviť, že nemám vôbec prehľad o tom, v aký deň plánujem písomku, dokedy mám opraviť písomku, kedy bude triednicka hodina, atď. Učiteľ by mal byť podľa mňa veľmi dobre zorganizovaný, inak nastáva zmätok a pociťujú to aj žiaci. Aj z vlastnej skúsenosti viem, že na mňa nepôsobilo dobre, keď učiteľka nevedela nájsť písomky, keď nám ich zabúdala opraviť, alebo keď si nevedela spomenúť, čo chcela na hodine robiť. Keď má učiteľ všetko spísané a zorganizované, vyhne sa takýmto situáciám.


Ako znie najlepšia rada, ktorú si dostala?
“Nejako bolo, nejako bude.”
Táto veta ma dokázala upokojiť pred každou skúškou, prezentáciou, návštevou zubára alebo pred štátnicami. Človek si v takýchto situáciách myslí, že všetko je hrozné a všetko vidí čierno, no neuvedomuje si, že vždy môže byť aj horšie a nejaká skúška ozaj nie je niečo, čím by sme sa mali trápiť a stresovať.


Máš nejaký trik na efektívne učenie?
Za mňa je to písanie “to-do” listov, kam si píšem vždy aj tie najmenšie kroky. Napríklad: naučím sa prvú tému, alebo vypočítam tri príklady z danej témy. Potom si fajkujem, čo už som splnila a to ma motivuje pokračovať ďalej.