X

Icebreakery a brainbreakery na hodinách vo Freedu

Icebreakerrozpúštanie ľadov je aktivita, ktorá doslovne rúca určité bariéry medzi účastníkmi, uvoľňuje náladu a atmosféru pre následné učenie. Vo Freedu radi využívame icebreakery najmä na začiatku nových skupinových kurzov, kde sa žiaci väčšinou nepoznajú.

Zároveň Freedu kurzy prebiehajú v týždni po vyučovaní a deti môžu byť už unavené, menej sústredené. Vtedy icebreakery môžu slúžiť ako rozptýlenie a zastavenie stagnácie energetickej pozornosti. Najmä pri menších piatakoch pôsobia nielen uvoľňujúco, ale aj zabavia a aktivizujú žiakov, ktorí sa potom dokážu lepšie sústrediť. 🙂

Icebreakery môžeme rozdeliť na 4 druhy:

  • dozvedieť sa niečo o sebe,
  • prezradiť niečo zábavné,
  • rozhýbať sa,
  • tímová hra.

Zozbierali sme rôzne aktivity, ktoré môžeš využiť pri prezenčných i online kurzoch, a vybrať si môžeš aj podľa vekovej skupiny. Tak poďme na to! 🙂

1. Prezraď niečo o sebe

online
Čas: 10 min
Vek: neobmedzene

Štandardným a najbežnejším icebreakerom je klasická otázka. Každý sa musí pár vetami predstaviť a ideálne obohatiť ostatných o jeden zaujímavý fakt o sebe. Alebo o jednu informáciu, ktorá nie je vôbec bežná. Môže tiež povedať krátku zábavnú príhodu.
Potenciálny problém je, že sa žiaci nechcú aktívne hlásiť. Preto ich treba buď náhodne vyvolávať, alebo ísť po poradí. Ideálne je mať k dispozícii napríklad loptu, ktorú si žiaci medzi sebou hádžu, čo oživí interakciu.

Je dobré, ak lektor/ka na úvod povie potrebné informácie o sebe, aby mali žiaci príklad, čo sa od nich vyžaduje.

2. Pravda/nepravda

online
Čas: 15 min
Vek: starší žiaci

Predstavenie formou pravda/nepravda môže mať viac podôb. Tá najjednoduchšia verzia vyzýva každého žiaka k tomu, aby o sebe prezradil jednu vetu alebo fakt. Ostatní majú hlasovať o tom, či je to pravda alebo nepravda. 

Druhý variant ráta s tým, že si každý žiak pripraví o sebe tri vety a len jedna z nich nie je pravdivá. Rovnako sa hlasuje o tom, o ktorú ide. Tento icebreaker sa ideálne spája s niečím zábavným alebo prekvapujúcim, takže sa z toho môže stať pomerne vtipná aktivita. Vyžaduje však prípravu, minimálne zo strany lektora/ky.

3. Predstav toho druhého

online x
Čas: 15 – 20 min
Vek: starší žiaci

Každá dvojica má 2 až 4 minúty na krátky rozhovor medzi sebou, počas ktorého by sa mali čo najviac spoznať a dozvedieť sa o sebe čo najviac informácií.

Následne bude mať každý za úlohu v jednej minúte predstaviť toho druhého na základe informácií, ktoré sa dozvedel počas rozhovoru.

4. Nikdy som neskúsil…

online
Čas: 10 min
Vek: starší žiaci

Zo strany lektora/ky sa položí otázka, čo som v živote ešte nevyskúšal a každý žiak sa musí v priebehu minúty zamyslieť a následne zodpovedať na otázku.
Tento icebreaker sa dá rozšíriť aj o iné otázky, z čoho potom vznikajú celkom úsmevné odpovede.

5. Ukáž nám zábavnú fotku z tvojho života

online
Čas: 10 min
Vek: neobmedzene

Táto tímová hra na zoznámenie je vyslovene vhodná pre virtuálne stretnutia a školenia. Vyžaduje si možnosť vyhľadať nejakú zábavnú fotografiu zo svojho života, ktorú asi najľahšie nájdete na svojom facebookovom či instagramovom profile, respektíve v počítači.

Počas videokonferencie viete fotku zdieľať či ukázať a prípadne ju komentovať spolu s nejakým príbehom, ktorý ju sprevádza. Tento icebreaker sa dá alternovať aj fotkami z rodinných akcií, fotkami z detstva, prípadne fotkami vašich výtvorov alebo jedál, ktoré ste uvarili. Výber je na vás.

6. Toaletný papier

online x
Čas: 15 min
Vek: mladší žiaci

Na hodinu je potrebné si doniesť rolku toaletného papiera. Dáš ho žiakom kolovať a povieš, že si môžu odtrhnúť toľko štvrčekov, koľko chcú. Keď majú všetci, povieš, že každý o sebe musí povedať toľko vecí/informácií, koľko má štvorčekov.

 

Pre dalšie inšpirácie si môžeš pozrieť 40 Icebreakers for Small Groups alebo pdf. Online ENERGIZERY od I. Miklovič.


Brainbreakery

Alebo aj mozgové prestávky, umožňujú žiakom dobiť energiu a osviežiť si myseľ. Krátkymi prestávkami žiakom pomôžete udržať si sústredenosť, pozornosť a zvýšiť produktivitu. Zároveň zníži stres a úzkosť, uvoľní napätie a zlepší pohodu / zdravie.

Môžeš nechať žiakov spraviť rýchlu fyzickú aktivitu, ako je strečing, rýchla prechádzka, ľahké cvičenie vonku alebo tanec na niekoľko minút. Alebo urobiť cvičenie všímavosti – meditácia alebo dychové cvičenia. Kľúčom je, aby boli aktivity krátke a jednoduché, aby vám neuberali čas na vyučovanie.

1. Rozprávková prestávka

Čítanie alebo počúvanie krátkeho príbehu môže byť skvelým spôsobom, ako dopriať mozgu odpočinok a načerpať nové sily na ďalšiu úlohu alebo aktivitu.

2. Prestávka na dýchanie

Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť a sústrediť sa na svoj dych. To môže pomôcť upokojiť myseľ a znížiť stres. https://www.yoremikids.com/news/best-breathing-exercises-for-kids

3. Prestávka na kreslenie alebo maľovanie

Venujte pár minút čmáraniu, kresleniu alebo maľovaniu. To môže pomôcť stimulovať kreativitu a relaxovať. Tu nájdeš online mindfulness vyfarbovacie pracovné listy.

4. Tanečno – hudobná prestávka

Pusti si so žiakmi obľúbenú pesničku a pár minút tancujte. To vám môže pomôcť zlepšiť náladu a zvýšiť hladinu energie.

5. Prestávka na natiahnutie sa

Venujte niekoľko minút natiahnutiu rúk, nôh a krku. Pomôže to zmierniť napätie a zvýšiť prietok krvi do mozgu.


Pre dalšie inšpirácie si môžeš pozrieť 12 spôsobov ako aktivizovať deti, keď im upadá pozornosť a  tu nájdeš ešte kartičky k brain break.

QuizBreaker – online nástroj na virtuálne icebreakery

Nástroj QuizBreaker prináša kompletnú funkcionalitu online kvízov určených vyslovene pre vzdialené tímy za účelom zoznamovacích hier a zábavy pred nejakým virtuálnym stretnutím.

QuizBreaker stojí pár dolárov mesačne ale vieš si ho na 14 dní vyskúšať zadarmo. Je to perfektná vec pre väčšiu interaktivitu a zábavu.

Dúfame, že zozbierané aktivity ti pomôžu ľahšie začať hodiny, zabaviť a zblížiť sa so žiakmi. Ak máš zoznamovaciu aktivitu, s ktorou sa chceš podeliť neváhaj nám napísať. Budeme sa tešiť. 🙂

Freedu tím


Zdroje:

Icebreaker: Zbavte sa bariér vďaka zoznamovacím hrám | Visiguide (visibility.sk)

12 brain breaks to energize your classroom – Ditch That Textbook

https://blog.digitalnilektori.cz/icebreaker-aktivity-do-prvnich-hodin/

Lucia Kopčanová:
Related Post