X

Dá sa umelá inteligencia využiť na vyučovaní?

V poslednom čase umelá inteligencia napreduje míľovými krokmi a už ju môžeme využívať aj v bežnom živote ako osobných asistentov. Ale ako sa dá využiť na hodinách v škole alebo vo Freedu pri výučbe?

Umelá inteligencia (Al) je schopnosť počítača alebo stroja vykonávať úlohy, ktoré by za normálnych okolností vyžadovali ľudskú inteligenciu (učenie, riešenie problémov, rozhodovanie a pod.). Je vytvorená trénovaním na súbore údajov a môže časom zlepšiť svoj výkon. Pri rozhodovaní sa riadi súborom vopred určených pravidiel.

Pre lektorov a učiteľov môže byť posilou pri výučbe, ušetriť čas,  a čo je super, väčšina z nich je zadarmo alebo má „freemium“ plány (obmedzené bezplatné možnosti).

Preto sme vybrali niekoľko Al, ktoré môžete skúsiť využiť na svojich hodinách:

  1. Grammarly – online pomocník pri písaní. Kontroluje gramatiku, pravopis, štýl, tón a pod. Pomáha vytvárať a kombinovať bezchybné písanie, zvýrazniť dôležité časti (bold). Môže fungovať vo vašich e-mailoch, na sociálnych sietiach alebo v dokumentoch.
  2. Education Copilot – poskytne šablóny pre plány hodín, podnety na písanie, vzdelávacie materiály, sylaby, vysvedčenia, referáty, osnovy projektov a mnoho ďalšieho. Má viac ako 10 nástrojov, ktoré pomáhajú šetriť čas a vytvárať obsah pre triedu.
  3. Yippity – automaticky prevedie akýkoľvek text alebo akúkoľvek webovú stránku na kvíz. Vytvára otázky a odpovede na základe zaslaného textu, ktorý je možné skopírovať a vložiť do aplikácie flashcard alebo kvízového nástroja. Na vytváranie kvízov môžete tiež využiť Conker alebo Formative AI.
    dddddddddddddddddd

  4. Canva Magic Write – povedzte mu o čom premýšľate. Poskladá vaše nápady do niečoho použiteľného. Dokáže prepísať už existujúci text do novej verzie – a tiež pomôže vymyslieť nové nápady.

  5. Otter – je asistent meetingov, ktorý nahráva zvuk, píše poznámky, automaticky zachytáva snímky a generuje súhrny. Použiť ho môžete na prepis triednych diskusií, stretnutí a podobne.
  6. ChatGPT – je chatbot, s ktorým môžeš konverzovať ako s človekom. Ovláda informácie z celého internetu ale aj iných zdrojov, aby interagoval autentickým spôsobom.
  7. Hello History – je aplikácia, ktorá vám umožní viesť živé rozhovory s historickými osobnosťami. Získajte osobný pohľad na život, históriu a svet od niektorých z najvplyvnejších postáv všetkých čias – Kleopatry, Einsteina, Budhu a ďalších.

Ak máš záujem o ďalšie AI, prečítaj si celý článok.

Lucia Kopčanová:
Related Post